Oddział Kliniczny Anestezjologii i Intensywnej Terapii
Oddział Kliniczny Anestezjologii i Intensywnej Terapii im. prof. Stanisława Pokrzywnickiego
Charakterystyka Oddziału
Oddział Kliniczny Anestezjologii i Intensywnej Terapii (OKAiIT) jest kontynuatorem pierwszego w Polsce zakładu anestezjologii powołanego w 1961 roku w ówczesnej Akademii Medycznej w Łodzi. Oddziałowi patronuje prof. Stanisław Pokrzywnicki- jeden z twórców polskiej anestezjologii oraz intensywnej terapii. W latach 2010-2011 oraz 2015-2016 oddział intensywnej terapii przeszedł gruntowną modernizację i rozbudowę dającą możliwość rozszerzenia działalności do docelowej liczby 15 łóżek. Oddział aktywnie bierze udział w programie transplantologicznym za co systematycznie otrzymuje dofinansowanie z Ministerstwa Zdrowia.
W strukturze oddziału funkcjonują:
– 11 łóżkowy oddział intensywnej terapii,
– 14 stanowisk znieczulenia w tym 9 sal operacyjnych w ramach Centralnego Bloku Operacyjnego
– 10 łóżkowa sala poznieczuleniowa z wydzielonymi stanowiskami nadzoru poznieczuleniowego nad dziećmi.
Z oddziałem związana jest także funkcjonująca w USK nr 1 jedna z nielicznych w makroregionie łódzkim poradnia leczenia bólu.
W oparciu o OKAiIT działa Klinika Anestezjologii, Intensywnej Terapii i Leczenia Bólu Uniwersytetu Medycznego w Łodzi prowadząca zajęcia dydaktyczne dla kierunku lekarskiego i pokrewnych oraz działalność badawczą, głównie w obszarze anestezji bariatrycznej i problematyki trudnych dróg oddechowych, w diagnostyce i leczeniu śpiączek oraz diagnostyce i leczeniu sepsy.
Oddział jest wiodącym ośrodkiem szkoleniowym lekarzy w regionie łódzkim. Dysponuje 14 miejscami szkoleniowymi w zakresie anestezjologii i intensywnej terapii oraz 4 w zakresie intensywnej terapii jako specjalizacji szczegółowej. W oddziale pracuje konsultant wojewódzki do spraw anestezjologii i intensywnej terapii.
Pracownicy jednostki
- lek. Tomasz Leśniewicz
- dr n. med. Michał Stankiewicz-Rudnicki
- dr n. med. Andrzej Wieczorek
- prof. dr hab. n. med. Tomasz Gaszyński
- dr n. med. Jadwiga Hilewicz-Suzin
- dr n. med. Krzysztof Ulbrich
- dr n. med. Piotr Dekert
- dr n. med. Paweł Ratajczyk
- lek. Dominik Sambor
- lek. Bartosz Potentas
- lek. Ewa Augustyniak
- lek. Bartosz Borkowski
- lek. Łukasz Kaczmarek
- lek. Dawid Nowak
- lek. Mariusz Piegat
- lek. Anna Szubert
- lek. Ewa Uznańska-Kuna
- lek. Małgorzata Żurek
- lek. Łukasz Jabłoński
- lek. Adriana Kaźmierczak-Sowa
- lek. Anna Myszkowska
- lek. Jakub Pondel
- lek. Elżbieta Szewczyk
- lek. Małgorzata Wilk-Frydrysiak
- lek. Paulina Smolińska
- lek. Sebastian Sobczyk
- lek. Piotr Frydrysiak
- lek. Mateusz Kolasa
- lek. Mateusz Sałamacha
- lek. Bogusława Jeż
- lek. Maciej Skiba
- lek. Monika Szczurek
- lek. Karol Bednarek
- lek. Weronika Gawor
- lek. Dawid Grazda
- lek. Jacek Klimczak
- lek. Pola Łuczywek
- lek. Jędrzej Łukasik
- lek. Marta Mielczarek
- lek. Michał Pawelec
- lek. Aleksandra Pawlisz
- lek. Maciej Pożeg
- lek. Natalia Reguła
- lek. Michał Sałdan
- lek. Michał Sobczyk
- lek. Gerard Surmacz
- lek. Paulina Tomala
- lek. Adrianna Wąsik
- lek. Paulina Woźniak
- lek. Maria Żak-Dunikowska
Zakres działalności
Zakres prowadzonej działalności medycznej
Oddział intensywnej terapii ma profil interdyscyplinarny- leczeni są pacjenci w stanach zagrożenia życia z niewydolnością narządową w przebiegu schorzeń z zakresu chirurgii, interny, neurologii i neurochirurgii, pacjenci z infekcjami o najcięższym przebiegu, pacjenci z obrażeniami wielonarządowymi.
Oddział dysponuje w szczególności możliwością leczenia za pomocą wielospecjalistycznych trybów wentylacji mechanicznej inwazyjnej i nieinwazyjnej,a także wysokimi częstotliwościami i metodami tlenoterapii wielkoprzepływowej. Jest wyposażony w kolumnę bronchoskopową oraz w aparaty do zaawansowanego monitorowania hemodynamicznego oraz aparaty do ciągłej terapii nerkozastępczej, w tym z możliwością prowadzenia dializy wątrobowej.
W oddziale znajduje się sala zabiegowa ze stanowiskiem znieczulenia umożliwiająca wykonywanie przez lekarzy anestezjologów procedur chirurgicznych, zwłaszcza tracheostomii, zakładania wkłuć centralnych permanentnych, drenaży.
Zespół anestezjologiczny OKAiIT znieczula pacjentów do zabiegów operacyjnych z zakresu chirurgii ogólnej, onkologicznej, bariatrycznej, transplantacyjnej, plastycznej, szczękowo-twarzowej, laryngologii, neurochirurgii, okulistyki, radiologii inwazyjnej, a także do zabiegów endoskopowych oraz w pracowni tomografii komputerowej
i rezonansu magnetycznego.
Zespół anestezjologiczny prowadzi bezpośredni nadzór nad pacjentami we wczesnym okresie pooperacyjnym w sali poznieczuleniowej. Anestezjolodzy udzielają także konsultacji w salach wzmożonego nadzoru poszczególnych oddziałów klinicznych szpitala, wchodzą w skład szpitalnego zespołu leczenia bólu i prowadzą resuscytacje krążeniowo-oddechowe. W oddziale prowadzone są procedury orzekania o nieodwracalnym uszkodzeniu mózgowia.
Oddział zatrudnia 18 lekarzy specjalistów anestezjologii i intensywnej terapii oraz 72 pielęgniarki w tym znaczną grupę specjalistek w zakresie pielęgniarstwa w anestezjologii i intensywnej terapii. Oddziałowa OKAiIT mgr Bogumiła Snopek Abramowicz
W Oddziale w ramach specjalizacji anestezjologii i intensywnej terapii szkoli się 25 rezydentów i 4 w ramach intensywnej terapii jako specjalizacji szczegółowej (liczby te są zmienne).